BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Paveikslas iš čia.

Pati negaliu patikėti, bet vienam žurnalui tiesiog ėmė ir labai patiko mano straipsnis, ir jis bus išspausdintas!!

Pagalvojau, kad šia tema nesu rašiusi blog’e, taigi tiesiog nukopijuosiu trumpą santrauką:

Moterys ir jų padėtis buvo gana opus klausimas XX a. kinų visuomenėje, jų padėtį valstybė pakeitė bent 3 kartus: 1919 m. Gegužės ketvirtosios pasekmių sukurta nauja moters samprata - 女性 (iki tol moteris galėjo būti tik šeimos rėmuose: dukra , žmona arba mama ; nebuvo atskiro žodžio “moteris”) 1950-aisiais - 1970-aisiais vyravo Maoistinės partijos diktuojami įvaizdžiai 妇女, moterys turėjo rodyti nuolankumą ir paklusti tiek savo vyrui, tiek valstybei, 1980-aisiais (šiuo laikotarpiu pradėjo nykti Kultūrinės revoliucijos metu vyravę lyčių standartai, pradėjo rastis dabartinėje Kinijoje įsivyravęs suvokimas, moterys nori būti 女人, kuris nėra susietas su vyru kaip anglų kalboje “woman” ir savaime leidžia moteriai būti laisva. Tačiau, kaip teigia Li Xiaojiang, kinės pačios nepuolė reikalauti naujų teisių ir laisvių ir naujos padėties, visi pokyčiai vyko “iš viršaus” ir “feminizmas atsidūrė vyrų rankose”.

Galima daryti prielaidą, kad pačios moterys XX a. išlaikė prieš tai tūkstantmečius gyvavusias konfucianistines tradicijas, kurių, jos ne tai, kad buvo priverstos laikytis, tačiau tradicijų, kurias pačios keitė, kuriose dalyvavo ir pačios perduodavo iš kartos į kartą kaip kiniškumo savybę.

Vakar kaip tik kalbėjom apie Šanchajaus pokario moteris su mano draugu kinu. Jis turi 5 seneles, 23 dėdes. Senelės, kiek jis atsimena, ištisai rūkydavo ir žaisdavo ‘majong’ (tradicinis kinų žaidimas, toks nei domino, nei pokeris), nes žaisti būtinai reikia keturiese. Ir dabar senelė atvažiuoja pas jį savaitgaliais prašydama sulošti porą partijų. Šanchajaus moterys visada buvo kitokios, visos kinės joms pavydėdavo laisvės ir elegancijos.
Bet įdomumas čia kame - prieš 50 metų šeima turėjo 24 vaikus, o dabar galima turėti 1 vaiką. Šanchajus, dabartiniais duomenimis - daugiausia uždirbančių žmonių miestas, kur gyventojai uždirba panašiai kaip Saudo Arabijoje. Ir jie visi teturi po vieną vaiką - mieste tai labai stipriai prižiūrima. Taigi tas vaikas, jei jis - mergaitė, gauna tokį patį išsilavinimą, kokį seniau gaudavo berniukai, taigi atsiranda problemos: panelės uždirba daugiau, nei vyriškiai, panelės dirba policininkėmis, neturi laiko gimdyti vaikų ir prižiūrėti namų.
Žodžiu, labai labai įdomu, ypač turint omeny tai, kaip keitėsi visuomenės formavimas XX a.

Patiko (0)

Rodyk draugamskomentarai (8) to “Apie kinų moteris”

 1.   Jurgitaon 08 Bal 2011 at 13:54

  ištikrųjų labai įdomu :) O kokiam žurnale bus visas straipsnis?

 2.   kittokiaon 08 Bal 2011 at 14:16

  Straipsnis bus angliškai žurnale “Settling magazine”. Jei leis, įmesiu vėliau pilnai paruoštą :)

 3.   GLUOSNISon 09 Bal 2011 at 01:36

  Ačiū už labai įdomu įrašą :)

 4.   kittokiaon 09 Bal 2011 at 02:15

  Ačiū, kad skaitote :)

 5.   Jurgitaon 11 Bal 2011 at 18:38

  Įmesk būtinai ir jei neleis, mes mielai paskaitysim :)))

 6.   kittokiaon 11 Bal 2011 at 19:16

  Aš tau į e-mail’ą atsiųsiu ;)

 7.   E.on 18 Bal 2011 at 18:54

  Aš irgi labai noriu paskaityti :)

 8.   Ugnėon 27 Spa 2016 at 18:33

  labas, rašau kursinį darbą apie moterų padėti XX a Kinijoje, ar galėtum atsiųsti nuorodą šito savo straipsnio, būčiau labai dėkinga.

Trackback URI | Comments RSS

Rašyk komentarą