BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
kittokia

Ifugao istorijos

Nuotraukos - Kristinos Vaitelytės

Ifugao - regionas Kordiljerų kalnuose, Filipinuose, nuo Manilos nutolęs per maždaug 10 valandų autobusu į šiaurę. Sako, jog kažkada prieš du tūkstančius metų, nusižiūrėję nuo kinų, žmonės čia pradėjo statyti ryžių terasas. Dėjo šiek tiek molio, šiek tiek smėlio, šiek tiek žvyro, dar šiek tiek molio, tokiu būdu terasos siena pasidarydavo vandeniui nepralaidi. Gudruoliai kalnuose su žvyro maišais nelaipiodavo - viskam buvo naudojamas vanduo, nuo kalno viršūnės šaltinio, nuimdavo trukdančias vandeniui tekėti užkardas, taip vanduo, kartu su savimi nuplaudavo ir reikiamą žvyrą ar smėlį. Šiandien tai - pasaulinio UNESCO paveldo sąraše įrašytas stebuklas, kurį, net nepabūgusios lietaus ir taifūnų sezono, aplankėme ir mes.

Geriausia ryžių terasomis laipioti su gidu. Einame vandens kanalais, kopiame stačiais šlaitais - jis žino vietas, kur nėra medžių, kur terasų niekas neužstoja, kur auga violetiniai, raudoni, balti, rudi, organiniai ar komerciniai ryžiai.

Gidas pasakoja, jog vietiniai tiki, jog ryžių terasose gyvena nykštukai. Gali išgirsti juos kalbantis naktimis, kai žmonių terasose nematyti. Jie gyvena kriokliuose, tačiau po stipraus lietaus išlenda į ryžių terasas, medžioti jų labai mėgstamų krabų. Tada ryžių terasose matosi mažos švieselės, nes šie nykštukai pažastyse turi po lemputę !

Tačiau ir paties gido istorija įdomi: turi 12 brolių ir seserų. Filipinuose uždraustos skyrybos, bet kokia kontracepcija ir abortai. Taigi filipiniečiai gimdo, ir nemažai. Fredis (mūsų gidas) dirba, kad galėtų sūnėną išleisti į amerikiečių remiamą laivininkystės ar jūreivininkystės universitetą, kada taip atsitiks - važiuos pas savo draugę į Kanadą dirbti. Labai bijo šalčio, bet ir labai nori. Filipinuose per mėnesį jis išleidžia 50 eurų, įskaitant nuomą, maistą, pragyvenimą. Norėtų gyventi geriau.

Ifugao seniau buvo kovotojų gentys: ir dabar kartais medžioja beždžiones, laukines kiaules, vištas ar šernus. Bet iš seniau išliko vienas paprotys: jeigu žmogus numiršta ne savo mirtimi, jis, prieš palaidojamas, turi sėdėti mirties kėdėje, kad visas kaimas matytų, jog jis mirė kovoje ir pralaimėjo. Kėdžių nuotraukos nedėsiu ir skaitytojų nešiurpinsiu, galite patys pasižiūrėti čia.

Tačiau keisčiausia, kad šis paprotys išlikęs iki šių dienų. Gentys tarpusavyje jau nebekovoja, tačiau draugai, neretai padauginę vietinio 35% alaus “Red Horse” arba vietinio 80% džino, per daug įsilinksmina, tuomet susipyksta, tuomet susišaudo, vienas draugų ima ir numiršta. Tokiu atveju, mirusiam draugui vėlgi reikia sėdėti mirties kėdėje, tuo tarpu žudikas dažniausiai net nesodinamas į kalėjimą, nes kaimelis nutaria, jog visgi tai buvo nesusipratimas, o ne žmogžudystė.

Nuotraukoje viršuje - visas Banaue miestelis, turintis tik apie 6000 gyventojų, kurių dauguma tik statistiniai, iš tiesų dirbantys galbūt Maniloje, galbūt Baguio, o gal ir užsienyje. Terasas prižiūri tik senoliai, jaunimui tokie dalykai neįdomūs, dažnai kyla klausimas, kas bus, kai išnyks paskutinė žinančiųjų, kaip ryžius prižiūrėti karta, kas atsitiks didingoms ryžių terasoms.

Gyvenimas kalnuose didžiuliu maisto pasirinkimu nelepina. Vaisiai ir daržovės sezoniniai, nėra vietos ganytis gyvuliams, todėl žmonės verčiasi kaip gali. Kaime be galo daug šunų. Mes, pagalvojusios, kad vietiniai labai myli gyvūnus, stipriai suklydome. Pasirodo, laukiniai ir pusiau naminiai šunys čia naudojami maistui, nes veisiasi gerai ir daug priežiūros nereikalauja. Yra nemažai vietinių užeigų, kur patiekiamas vien tiktai šis “delikatesas”.

Tačiau vienas delikatesas stipriai sužavėjo ir mus: tilapijos. Užaugusios tyrame ryžių terasų vandenyje, jos kasdien gaminamos vis kitaip, bet visada taip skaniai, kad ir dabar atsiminus norisi grįžti atgal ir dar kartą paragauti.

Patiko (0)

Rodyk draugams1 komentaras to “Ifugao istorijos”

  1.   stronaon 06 Bir 2017 at 19:21

    For latest news you have to go to see world wide web and on web I found this web page as a best web site for most up-to-date updates. Best regards for you:-)!

Trackback URI | Comments RSS

Rašyk komentarą